Od czego zależy koszt ogrodzenia?

Zapewne wielu zainteresowanych zakupem ogrodzenia, zauważyło już duże rozbieżności cenowe u różnych producentów. Począwszy od, prawie darmowych, przęseł ogrodzeniowych z hipermarketów, przez małe zakłady garażowe, aż po duże firmy zajmujące się produkcją wielu systemów ogrodzeń. Bardzo często przęsła wyglądające podobnie występują w różnych cenach. Od czego to zależy?
Przede wszystkim od użytych materiałów i jakości wykonania. Tańsze przęsło będzie wykonane z profilu 18/18 ze ścianką o grubości 1mm, średnie z 20/20 ze ścianką 1mm, a to lepsze z 20/20 ze ścianką 2mm. Wielu z klientów nie jest świadomych tych różnic oraz ich wpływu na wygląd ogrodzenia po latach, choć w dniu zakupu te trzy ogrodzenia wyglądają niemalże identycznie.

Kolejna różnica, to odstęp między szczebelkami w przęśle. To akurat widoczne jest gołym okiem. W gotowych, kupowanych przęsłach, odstępy te wynoszą od 10- 15cm. Powszechnie stosowany odstęp w przęsłach zamawianych, to 8cm w ogrodzeniu bez żadnych dodatków ozdobnych i 10cm z wstawkami między szczebelkami.

Ważną sprawą jest również sposób mocowania przęsła do słupków. Choć tego nie widać, ogrodzenie cały czas pracuje. Stal kurczy się i rozciąga w zależności od pory roku. Przęsło ogrodzeniowe przystosowane do przyspawania na ścisk, będzie w lecie powodowało wyginanie się widoczne w postaci falowania ogrodzenia. Montaż na śruby z zastosowaniem odpowiedniego luzu niweluje wszystkie te problemy. Wiąże się to jednak z wykonaniem słupków z odpowiednimi uszami i otworami, a nie da się ukryć- wszystko to ma wpływ na cenę.

I ostatnia ważna różnica w ogrodzeniach. Dotyczy ona jakości spawania. Pomijam fakt estetyki wykonania spawu łączeniowego. Wykonany, szybko i byle jak, od razu rzuca się w oczy i odpycha potencjalnego odbiorcę. Bardziej mam na myśli różnicę pomiędzy przyspawaniem, a lekkim przyłapaniem dwóch elementów. Proszę przyjrzeć się wielu tanim przęsłom ogrodzeniowym. Czy naprawdę są one spawane?