728x90 AdSpace

Tel. 504 102 771
mjpartner@tlen.pl
08-110 Siedlce

Ciekawe

Pług do samochodu: przydatny, ale... nielegalny

Pług do samochodu terenowego Siedlce


fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Pług doczepiany do samochodu osobowego jest pożyteczny i skuteczny, niestety - niezgodny z prawem. Takie auto jest "samowolną przeróbką" i nie może być dopuszczone do ruchu po drodze publicznej.
Kiedy zima nie odpuszcza, a śniegu na drogach jest tyle, że jazda samochodem jest bardzo ryzykowna, niektórzy kierowcy sprawy biorą w swoje ręce i montują do swoich aut... pługi. Ryzykują jednak sporo, bo jest to nielegalna przeróbka auta osobowego.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Samochodów z pługiem w mieście przybywa. W tym wypadku nie jest to samochód uprzywilejowany, choć wrażenie może być inne.
Odkąd w mieście niemal każdy dzień zaczyna się od walki ze śniegiem otrzymujemy apele, prośby i utyskiwania na nieudolne odśnieżanie dróg przez służby miejskie. Ostatni taki mail przyszedł w czwartek rano.

- Dzwonię od dwóch dni do inżyniera miasta z prośbą, by ruszył sprawę odśnieżania. Od prawej strony w kierunku kolejnej ulicy nie można przejechać ani wózkiem, ani porządnie przejść z przystanku autobusowego. O spacerze z dzieckiem już można zapomnieć - napisał do nas pan Krzysztof- Poprosiłem inżyniera, by podał mi numer telefonu do firmy odśnieżającej - zadzwoniłem i usłyszałem, że to nie ich teren, więc znowu telefon do inżyniera miasta, który powiedział mi, że nie ma czasu zgłaszać takich problemów, bo ma tylko dwie ręce. Pomóżcie.

Choć staramy się jak możemy, sami służb nie wyręczymy w odśnieżaniu. Robią to za to niektórzy kierowcy, zniecierpliwieni niekończącym się czekaniem na pługopiaskarki i... sami montują takie urządzenia na swoich samochodach.


Czy zamontował(a)byś w swoim samochodzie pług?
na pewno tak, gdybym mieszkał(a) poza miastem, gdzie jest problem z odsnieżaniem
50%
tak, nawet w mieście, bo służby sobie z odśnieżaniem ewidentnie nie radzą
26%
nie, bo boję się konsekwencji prawnych, jednak pomysł jest ciekawy
7%
nie, bo nie mam zastrzeżeń do odśnieżania przez służby miejskie
8%
nie, bo nie mam samochodu
9%
łącznie głosów: 1289
Pług do samodzielnego montażu można kupić choćby na serwisach aukcyjnych. Jego cena zaczyna się od ok. 2 tys. zł. Na montaż pługa decydują się jednak głównie właściciele terenowych samochodów. Na trójmiejskich drogach "osobowych pługów" można spotkać coraz więcej. Jednak zanim sami w akcie desperacji zdecydujemy się na tymczasowe przerobienie swojego auta, warto pamiętać, że jest to nielegalne.

- Od jakiegoś czasu obserwuję, że na drogach przybywa samochodów z doczepianymi pługami. Jednak zgodnie z prawem samochód osobowy nie może mieć ostrych krawędzi. W tym wypadku pługi są więc nielegalne i na pewno nie dopuściłbym do użytku takiego samochodu - mówi Marek Pośpiech, diagnosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ul. Marynarki Polskiej 59 w Gdańsku. - Co innego, jeśli ktoś chce odśnieżyć swoją posesję, pole czy drogę wewnętrzną. Jeśli jednak taki samochód wyjeżdża na drogę publiczną, łamie przepisy.

Okazuje się, że nawet drogi wewnętrznej nie można odśnieżać w taki sposób.

- Każdy pojazd musi być tak skonstruowany i wyposażony, żeby nie zagrażał bezpieczeństwu innych osób. Nie może być więc wystających elementów, co innego pojazd specjalny jak np. pługopiaskarką - wyjaśnia młodszy aspirat Joanna Skrent z drogówki. - Do tego każdy samochód ma homologację od producenta, jest rejestrowany jako taki, a nie inny pojazd. Dokonywanie przeróbek, jak doczepianie pługa do samochodu osobowego, powoduje, że samochód nie może być już dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, a więc i osiedlowych, będących drogami wewnętrznymi. 

Sprawa nie dotyczy jednak samochodów, które mają status "specjalnych",
Inaczej, gdy wyjedziemy na jezdnię taką "hybrydą", zatrzyma nas policja i czeka nas odebranie dowodu rejestracyjnego.
  • Komentarze Google
  • Komentarze Facebook
Item Reviewed: Pług do samochodu: przydatny, ale... nielegalny Rating: 5 Reviewed By: MJ PARTNER